Heb je een pc met Windows 10? Je kunt nog even door tot oktober 2027!

Ingediend door Dirk Hornstra op 06-jul-2026 18:45

In september 2025 heb ik een bericht gedeeld over Windows 10: link.

Microsoft wilde namelijk stoppen met de ondersteuning van Windows 10 in 2025, het besturingssysteem was toen alweer 10 jaar oud. In 2021 is Windows 11 uitgebracht. Nieuwe pc's van 2021 en daarna worden met Windows 11 geleverd, met bepaalde acties heeft Microsoft ervoor gezorgd dat redelijk wat mensen hun systeem met Windows 10 geupgrade hebben naar Windows 11. Maar bij sommige computers kan dat niet, Windows 11 stelt bepaalde eisen aan je systeem, de computer van mijn oom en tante was van 2012 en "te oud". De consumentenbond heeft actie ondernomen en daarmee gezorgd dat Windows 10 ondersteuning niet stopte in oktober 2025, maar "pas" in oktober 2026.

In februari 2026 heb ik een bericht gedeeld over Windows 10: link.

Want je hebt nog ongeveer een half jaar de tijd om een andere computer te kopen die wel Windows 11 ondersteunt, ik zou er niet al te lang mee wachten.

Dat was toen mijn insteek, maar nu blijkt dat als je maar wacht... de deadline weer verlengd wordt!

Windows Latest kwam via documentatie er namelijk achter dat Microsoft de einddatum weer met een jaar opgeschoven heeft, je hoeft nu "pas" in oktober 2027 over te stappen.
Het artikel is hier te lezen: link en hier is de pagina van Microsoft waar zwart-op-wit staat dat het programma nu tot 2027 doorloopt.

 

Uitleg van Microsoft is dat het hiermee klanten wat langer de tijd wil geven om "over te stappen naar Windows 11". Maar wat (waarschijnlijk) de achterliggende reden is, is dat RAM-prijzen door de AI-honger door het dak geschoten zijn. Microsoft zegt nu dat 8 GB RAM voldoende is, terwijl eerst altijd gezegd werd dat je "toch wel 16 GB nodig had". Windows 11 heeft die 16 GB nodig, Windows 10 gaat wat spaarzamer met het geheugen om, dus voor (tevreden) gebruikers is de druk om over te stappen lager.

In ieder geval, mocht je net als ik "degene zijn die wat met computers doet" en op feestjes en verjaardagen de vragen krijgen of je kunt helpen om een nieuwe computer te kopen, dan kun je nu antwoorden: "Je hebt nog een extra jaar de tijd. Doe mij maar een biertje!".