Voor de mensen die het gemist hebben, Microsoft is gestopt met het ondersteunen van Windows 10. De consumentenbond heeft er voor gezorgd dat dit oktober 2026 werd, zie ook het blog dat ik in september 2025 hierover geplaatst heb.
Daar zit wel een voorwaarde aan, namelijk dat je die jaar verlenging koopt, of dat je in gaat loggen met een Microsoft-account op je Windows pc. Ik meende al dat dit moest, maar omdat mijn oom en tante (waar dit bij speelt) mij er niet om vroegen, ging ik er vanuit dat dit niet nodig was. Tot ik recent een probleem met de printer op moest lossen, toen even naar de updates van Windows keek... en zag dat die dus sinds oktober 2025 niet meer bijgewerkt waren.
Ik heb vervolgens een Microsoft-account aangemaakt (dat is gratis) en kreeg toen bij de updates de optie om te betalen of om op de pc in te loggen met dat account.
Ik heb een nieuw account aangemaakt, op basis van dat Microsoft account, dus dat is nu op het startscherm toegevoegd.
Mijn oom en tante uitgelegd dat ze daar 1x in de maand mee in moeten loggen (als je een account toevoegt, krijg je de optie om met een pincode in te kunnen loggen, dus dat is best simpel) en daarna te dubbelklikken op de snelkoppeling "Windows Updates".
Je kunt namelijk een snelkoppeling op het bureaublad zetten en die laten verwijzen naar ms-settings:windowsupdate
Op deze manier kun je jouw machine toch "bij" houden en hoef je er niet al te veel moeite voor te doen.
En als je dan toch bezig bent, dan zul je toch eens rond moeten gaan kijken naar een "nieuwe" pc die wel Windows 11 kan draaien, want eind dit jaar is het dus voorbij. Elke maand zijn er beveiligingsgaten in Windows (of Office, of in je browser, of in andere software) die gefixt worden. Op het moment dat je die updates niet meer krijgt (omdat Microsoft het niet ondersteunt, of omdat jouw versie van bepaalde software niet meer bijgewerkt wordt), dan ben je eigenlijk Russische roulette aan het spelen.
Op prijs-bewust.nl heb ik een kort overzicht gemaakt van waar jouw "nieuwe pc" mogelijk aan moet voldoen. Hoewel ik zelf al een tijd geleden ben overgestapt naar een mini-pc en daarna een laptop (omdat die via USB-C aan mijn scherm kan worden aangesloten en daar toetsenbord en muis aan hangen), is niet iedereen daar naar op zoek. Zo hebben mijn oom en tante nog zo'n echt "systeemkast", dus een grote bak. Dat is prima, want die staat mooi onder het bureau, het bureau zelf is niet zo groot, dus het zou juist vervelend zijn dat daar een mini-pc of laptop zou staan/liggen, want dat maakt de beschikbare ruimte kleiner. Hetzelfde geldt voor een buurtgenote, die "bak" staat mooi onder in de kast, dus daar moeten we een vervanger voor vinden.